سئوالات متداول آموزش غواصی یک‌ستاره

آیا خطر حیوانات دریایی غواصان در حال آموزش را تهدید می‌کند؟

دریا محیط زندگی جانوران دریایی است که غواصان برای لذت بردن از دنیای زیر آب وارد قلمرو آنها می‌شوند. تمام تلاش جزیره سفید آرامش برای حفظ محیط زیست به دور از شکار و صدمات ناشی از غواصی به دریا است و غواصان خود را نیز در محل‌های محافظت شده و سایت‌های ویژه غواصی آموزش می‌دهد.

آیا گواهینامه‌های CMAS بین‌المللی هستند؟

بله. سیستم cmas با حدود 160 فدراسیون در 5 قاره جهان تنها سیستم بین‌المللی دنیا می‌باشد که به عنوان فدراسیون در حال فعالیت است.

هزینه گواهینامه‌های غواصی چقدر است و چند روز بعد از پایان کلاس صادر می‌شود؟

هزینه صدور هر گواهینامه 350/000 تومان می‌باشد و به حساب فدراسیون نجات غریق و غواصی ایران واریز می‌شود و بعد از پایان دوره و واریز وجه به حساب فدراسیون، حدود یک ماه زمان برای صدور گواهینامه‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

آیا تجهیزات غواصی را باید خود هنرجو خریداری کند؟

برای شرکت در دوره‌های آموزش غواصی در مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش، نیازی به خرید تجهیزات غواصی شخصی ندارید و تمام تجهیزات غواصی از معتبر‌ترین برندهای موجود دنیا در اختیار شما قرار داده‌ می‌شود. البته برای داشتن لوازم نیز ممنوعیتی وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که برای دوره‌های پیشرفته غواصی داشتن بعضی لوازم ضروری است.

 

آیا افراد زیر 18 سال می‌توانند به تنهایی در این دوره شرکت کنند؟

هنرجویان بین 14 تا 18 سال با رضایت نامه کتبی از طرف پدر و ارائه آن به دفتر جزیره سفید آرامش می‌توانند به تنهایی سفر کنند. اما هنرجویان 8 تا 14 سال حتما باید با یک نفر از اعضای خانواده در دوره‌های آموزشی به عنوان سرپرست وی حضور پیدا کند.

برای غواص شدن چند روز زمان لازم است؟

برای غواص شدن فقط 5 روز زمان نیاز دارید. اما برای غواص حرفه‌ای یا مدرس غواصی شدن باید زمان بیشتری وقت بگذارید (تقریبایکسال و نیم). شما در مدت 5 روز کلیه مهارت‌های لازم را در سطح کلاس‌های مقدماتی غواصی فرا می‌گیرید و در نهایت با شرط قبولی در کلاس، گواهینامه‌ی غواصی همان سطح را هم دریافت خواهید کرد اما این امر بدین منظور نخواهد بود که شما به تنهایی قادر به غواصی هستید و یا اجازه تدریس دارید. شما فقط یک غواص ساده هستید.

امکان مردود شدن در دوره‌های غواصی وجود دارد؟

در بخش عملی به غیر از دوره‌های مقدماتی (یک ستاره بزرگسالان و دلفین برنز کودکان) این امکان وجود دارد. اما در تمام دوره‌های آموزشی مهارت‌ها توسط مدرسین جزیره سفید آرامش به گونه‌ای به هنرجویان تدریس می‌شود که مطابق با استانداردهای جهانی آنها را فرا گرفته و به کار می‌گیرند. اما اگر کسی به هر دلیلی این مهارت‌ها را یاد نگیرد و نیاز به تکرار و تمرین و شاید تدریس مجدد داشته باشد، تا زمان رفع مشکلش گواهینامه مربوطه را دریافت نخواهد کرد.

در بخش تئوری اگر کسی نمره قبولی که حداقل 75 از ۱۰۰ است را دریافت نکند بدون پرداخت هزینه در زمان دیگری از او امتحان گرفته خواهد شد.

آیا هنرجویان در دوره می‌توانند با خود همراه داشته باشند؟

بله. حضور همراه حتما باید با هماهنگی جزیره سفید آرامش باشد. در این باره توجه داشته باشید که هنگام ثبت‌نام، حضور همراه فرد هنرجو باید اعلام شود و نباید به روز‌های آخر برنامه موکول شود.

آیا هزینه کلاس‌های آموزش غواصی و دریانوردی جزیره سفید آرامش با هتل و بلیط محاسبه شده است؟

خیر. هزینه اقامت + بلیط رفت و برگشت + خوراک به عهده هنرجو می‌باشد. به غیر از زمان جشنواره‌ها که از طریق همین سایت اعلام می‌شود.

تعداد مربیان غواصی در هر دوره چند نفر است؟

طبق استاندارد جهانی هر مدرس غواصی می‌تواند 6 نفر را بصورت هم‌زمان آموزش دهد. اما در دوره‌های آموزشی جزیره سفید آرامش برای کیفیت بهتر، آموزش در دوره بزرگسالان برای هر تیم به جز مدرس، یک یا دو کمک مربی وجود دارد و در دوره‌ی کودکان برای هر نفر یک مدرس غواصی وجود دارد.

آیا آموزش غواصی از سن کم در روند رشد افراد تاثیر‌گذار است؟

با توجه به وجود استاندارد‌های موجود در زمینه آموزش غواصی برای تمام سنین و دوره‌های مختلف غواصی، با رعایت و حفظ نکات ایمنی و استاندارد‌های بین‌المللی موجود جای هیچ نگرانی نیست. اگر عمق و زمان غواصی‌های انجام شده طبق استانداردهای غواصی روز دنیا باشد هیچ تاثیر منفی و آسیب جسمی برای کودکان ندارد.

آیا بین دوره‌های آموزش غواصی باید فاصله زمانی باشد؟

مطابق با استاندارد جهانی حدفاصل بین دوره‌های آموزش بزرگسالان باید 20 عملیات غواصی در لاگ بوک غواص ثبت شده باشد و دوره‌های پیش‌نیاز خود را گذرانده باشند تا بتواند در دوره بعدی ثبت‌نام کند. اما دوره‌های آموزش غواصی کودکان و دوره‌های تخصصی نیاز به دایو اضافه و فاصله زمانی ندارد.

آیا می‌توانیم با مدرک یک‌ستاره غواصی کار کنیم؟

خیر. مدرک یک‌ستاره به این معنا است که شما فقط با غواصی آشنا شده‌اید و مهارت‌های ابتدایی غواصی را نیز آموزش دیده‌اید.

آیا با مدارک غواصی می‌توانیم مهاجرت کنیم؟

بله. چون تمام مدارک CMAS بین‌المللی هستند.

آیا یک غواص یک‌ستاره می‌تواند به تنهایی غواصی کند؟

خیر.

از اینستاگرام ما