غواصی برای بچه‌ها جادویی است که معنای کشف، شگفتی و ماجراجویی می‌دهد. کودکان با کنجکاوی و تمایل طبیعی خود به یادگیری مهارت‌های جدید، می‌توانند تبدیل به یکی از بهترین غواصان آینده بشوند. غواصی کودکان مزایای زیادی دارد که باعث می‌شود احترام بیشتری به محیط‌زیست بگذارند و همچنین حس مسئولیت‌پذیری، ارتباطات اجتماعی و اعتمادبه‌نفسشان تقویت شود. از همه مهم‌تر کشف بسیاری از اکوسیستم‌ها، تنوع گونه‌ها و رنگ‌های زندگی زیر آب باعث شادی، لذت بردن و سرگرمی آن‌ها می‌شود.

 

دوره‌های آموزش غواصی کودکان جزیره سفید آرامش

 

جزیره سفید آرامش از سال 8۶ دوره‌های آموزشی متنوعی را مطابق با استاندارد‌های جهانی CMAS به ترتیب با دلفین (برنز، نقره‌ و طلا) برای غواصی کودکان ارائه می‌دهد. علاوه بر آن کودکانی که مدرک دلفین برنز خود را دریافت می‌کنند، می‌توانند در دوره‌های تخصصی غواصی مانند دوره تخصصی تجهیزات (جلیقه)، دوره تخصصی باستان‌شناسی دریا، دوره تخصصی عکاسی زیر آب، دوره تخصصی زیست دریا، دوره تخصصی کمک‌های اولیه، دوره تخصصی قایق 1 و قایق 2، دوره تخصصی گروه و سایر کارگاه‌های تخصصی کودکان شرکت کرده و مدرک هر دوره را اخذ کنند.

 

آموزش غواصی با مدرک بین المللی برای کودکان

 

غواصی کودکان یکی از لذت‌بخش‌ترین و جذاب‌ترین دوره‌های آموزش غواصی محسوب می‌شود. کودکان ۸ تا ۱۴ ساله می‌توانند در دوره‌های غواصی کودکان شرکت کنند و در پایان هر دوره، گواهینامه معتبر بین‌المللی CMAS را دریافت ‌نمایند. همچنین کودکانی که از ۸ سالگی دلفین برنز را داشته باشند و بتوانند تا پایان سال ۱۴ سالگی مدرک دلفین طلایی را دریافت نمایند، گواهینامه یک ستاره غواصی به‌صورت افتخاری در سن ۱۴ سالگی به آن‌ها اعطاء می‌گردد.

 

دوره غواصی کودکان دلفین برنز

 

برای کودکان و نوجوانان ماجراجو، این دوره آغاز سفر هیجان‌انگیز غواصی است. دلفین برنز شامل 20 ساعت آموزش غواصی استخری یا 5 روز دریایی می‌شود که مدت زمان هر غواصی حداکثر ۲۰ دقیقه خواهد بود. عمق غوص‌ها طبق استاندارد جهانی CMAS از 1.5 متر الی 5 متر خواهد بود.

در این دوره مباحث تئوری و عملی کاربردی مهمی مانند قوانین طلایی، آشنایی با وسایل و تجهیزات غواصی، نحوه صحیح ورود و خروج از آب، علائم غواصی، کنترل حرکت و تنفس، هم‌فشاری‌ها، نحوه صحیح اسنورکلینگ، خالی کردن آب ماسک و تنفس دو همیار از یک دهنی تعلیم داده می‌شود.

 

دوره غواصی کودکان دلفین نقره‌ای

 

دوره غواصی کودکان نقره‌ای شامل 20 ساعت آموزش غواصی استخری یا 5 روز دریایی می‌شود که مدت زمان هر غواصی حداکثر ۲۰ دقیقه خواهد بود. عمق غوص‌ها طبق استاندارد جهانی CMAS از 1.5 متر الی ۱۰ متر خواهد بود.

مباحث تئوری و عملی این دوره شامل مروری بر دوره برنز، نحوه صحیح ورود و خروج از آب و قایق، آموزش علائم غواصی به‌صورت کامل، کنترل حرکت و شناوری، نحوه تنفس صحیح، انواع هم‌فشاری‌ها، نحوه صحیح همیاری، نحوه صحیح صعود و فرود، تنفس بدون ماسک و تنفس دو همیار از یک دهنی بدون ماسک می‌شود.

 

دوره آموزش غواصی کودکان طلایی

 

دوره پیشرفته یا طلایی غواصی کودکان شامل 5 غواصی دریایی با مدت زمان ۲۰ دقیقه یا 20 ساعت غواصی استخری می‌شود. عمق غوص‌ها طبق استاندارد جهانی CMAS از ۳ متر الی ۱۰ متر خواهد بود.
مباحث تئوری و عملی این دوره شامل مرور دوره‌های قبلی، نحوه صحیح ورود و خروج از ساحل و قایق، کنترل حرکت و شناوری در دریا، کنترل تنفس و تقسیم هوا در دریا، نحوه صحیح صعود در دریا،
همفشاری‌ها در دریا، نحوه صحیح همیاری در دریا، تنفس دو همیار از یک دهنی بدون ماسک و با ماسک در دریا، خالی کردن آب ماسک در دریا و بازی‌های مرتبط با حفاظت محیط‌زیست می‌شود.

 

محل برگزاری دوره های آموزش غواصی کودکان

 

طبق استاندارد جهانی، دوره‌های آموزش کودکان باید از آب‌های محصور و کم‌‎عمق آغاز شود و وقتی کودک مهارت‌های لازم را جهت ورود به آب‌های آزاد (دریا) کسب کرد، به صلاح‌دید مربی می‌تواند در آب‌های آزاد نیز غواصی کند و آموزش ببیند.

 به همین دلیل جزیره سفید آرامش پیشنهاد می‌کند، دوره اول آموزش غواصی کودکان (دلفین برنز) بهتر است در استخر برگزار شود و دوره‌های آموزشی بعدی (دلفین نقره و دلفین طلا) در دریا برگزار شود؛ اما هر سه دوره آموزشی هم می‌تواند در استخر برگزار شود و هم در دریا، که تصمیم‌گیری این امر بر عهده خانواده کودک و صلاح‌دید مربی است.

دوره‌های آموزش غواصی دریایی کودکان فقط در جزیره کیش برگزار می‌شود. اما دوره‌های استخری در استان‌های البرز، کرمانشاه، مازندران و در نهایت به درخواست متقاضیان در سراسر ایران برگزار می‌شود.

 

قیمت آموزش غواصی کودکان

 

قیمت دوره غواصی کودکان برای دوره اول (برنز) 9,500,000 تومان، در دوره دوم (نقره‌) 10,000,000 تومان و در دوره سوم (طلایی) 11,000,000 تومان است. قیمت تمامی دوره‌های غواصی تخصصی کودکان به‌جز دوره کمک‌های اولیه 9,500,000 تومان است. هزینه شرکت دوره کمک‌های اولیه 15,000,000 تومان است. لازم به ذکر است که امکان پرداخت هزینه تمامی دوره‌ها به‌صورت اقساط نیز وجود دارد.

همچنین، جزیره سفید آرامش برای کودکانی که موفق به دریافت گواهینامه دلفین برنز تا دلفین طلا شوند، (در صورتی که تمام گواهینامه‌های خود را از مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش دریافت کرده باشند) برای دوره یک‌ستاره هزینه‌ای دریافت نخواهد کرد.