Salps

سالپ چیست؟ {همه چیز در مورد سالپ‌ها}

سالپ چیست؟ {همه چیز در مورد سالپ‌ها}

شما هم امتیاز بدهید!
1402/09/04   غزال لجه

سالپ یا عروس دریایی؟

سالپ‌ها شباهت زیادی به عروس دریایی (تخم عروس دریایی‌ها) دارند چون بدن ژله‌ای مانند دارد، اما از شاخه Tunicata هستند. تونیکات‌ها شاخه‌ای از موجودات دریایی هستند که نسبت به عروس دریایی‌ها، بیشتر به انسان‌ها نزدیک‌اند.

سالپ‌ها در طبقه Phylum chordata قرار می‌گیرد (تونیکات‌ زیر شاخه این طبقه می‌باشد). 

 

شناخت سالپ‌ها

سالپ‌ها جانوران دریایی نیمه شفافی هستند که شکل استوانه‌ای یا لوله تفنگی دارند و با انقباض بدنشان، در آب حرکت می‌کنند. نیروی عضلانی سالپ‌ها، آب را جلو به داخل و از عقب به بیرون می‌کشد که موجب حرکتشان می‌شود. به بیان دیگر، با پمپاژ آب در بدن خود، حرکت می‌کنند.

وقتی سالپ‌ها به ساحل می‌آیند اکثرا با عروس دریایی اشتباه گرفته می‌شوند.

سالپ‌ها از فیلتر کردن پلانکتون‌ها و جلبک‌ها تغذیه می‌کنند. 

محل زندگی سالپ‌ها

در تمام دریاها! اغلب در دریاهای استوایی، معتدل و سرد یافت می‌شوند. تونیکات‌ها (سالپ‌ها و لاروهای نزدیک به این دسته) دومین دسته از زئوپلانکتون‌ها هستند که فراوانند.

 

رژیم غذای سالپ‌ها

معمولا سالپ‌ها هر چیزی که به دامشان بیوفتد و گیر کند را می‌خورند. می‌توانند از باکتری‌ها تا لارو را به دام انداخته و بخورند اما غذای اصلی آن‌ها فیتوپلانکتون است. 

هر زمان جمعیت فیتوپلانکتون‌ها افزایش می‌یابد، جمعیت سالپ‌ها نیز زیاد می‌شود.

آن‌ها خودشان غذای خوشمزه‌ای برای لاکپشت‌ها، فرشته ماهی حلقه آبی و دیگر موجودات دریایی هستند.

 

رشد و رفتار سالپ‌ها

چرخه زندگی سالپ‌ها پیچیده است. آن‌ها رشد سریعی دارند، طوری که می‌توانند طی 48 ساعت به بلوغ برسند. می‌توان گفت جزو سریع‌ترین موجودات چند سلولی روی زمین هستند چون در هر ساعت، 10 درصد طول بدنشان افزایش می‌یابد. با این سرعت اگر غذای فراوان سر راهشان باشد می‌توانند جمعیت خود را افزایش دهند. برای همین است که در چرخه غذایی اقیانوس نقش مهمی دارند. با حرکت به بالا و پایین مواد مغذی را پخش می‌کنند.

تولید مثل سالپ‌ها

تولید مثل آن‌ها بصورت جنسی و غیرجنسی در تناوب است. تولید مثل جنسی با تشکیل یک کلونی صورت می‌گیرد در صورتی که شکل غیر جنسی آن برای سالپ منفرد است. همه ماده‌ها بعد از رها شدن توسط یک سالپ منفرد، دارای یک یا دو تخم هستند. جفت‌گیری با نرها انجام می‌شود و جنین داخل توده، با تغذیه از جفت، رشد می‌کند. وقتی جنین بالغ آزاد می‌شود، توده ماده به نر تبدیل می‌شود. جنین آزاد شده نیز بصورت منفرد رشد کرده و بصورت غیرجنسی (Stolon) بارور می‌شود.

 

خطر سالپ برای انسان

سالپ‌ها سیستم عصبی یا چشمی نداشته و هیچ خطر و تهدیدی برای انسان‌ها ندارد. 

بیشتر بخوانید: معرفی دایو کامپیوتر تریک

غزال لجه

مسئول سئو مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1402/09/04   غزال لجه

بحث و تبادل نظر
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
رد کردن