تحلیل

سردردهای ناحیه پیشانی بعد از غواصی

سردردهای ناحیه پیشانی بعد از غواصی

1399/08/25   مهدی محمودی و غنچه گل‌بافیان

به نقل از یک غواص در تحقیقات موسسه DAN اینگونه آمده است که"از سال 1957 در رشته غواصی فعالیت داشتم و طی 20 سال گذشته بیش از 2000 غوص به ثبت رسانده‌ام. از اوایل سال گذشته، بعد از هر غواصی صبحگاهی دچار سردرد در ناحیه پیشانی می‌شدم. این سردردها به حدی سخت بودند که دیگر قادر به غواصی نبودم مگر اینکه سه یا چهار قرص آسپرین مصرف می‌کردم." این‌ها علامت چه بودند؟ آیا مصرف آسپرین در غواصی مشکلی دارد؟


از آ‌ن‌جا که اغلب سردردها فقط در ناحیه پیشانی رخ می‌دهند، ممکن است مربوط به اختلالات سینوسی باشند. به نظر می‌رسد بروز این سردردها در حین غواصی نشان‌ دهنده رابطه بین این دو باشند. باید به این نکته‌ی مهم دقت کرد که سردرهایی که ناگهانی رخ می‌دهند و مانع از فعالیت ورزشی می‌شوند، بسیار جدی هستند و باید درمان شوند. گرچه ممکن است دلایل دیگری هم داشته‌باشند اما باید ارزیابی کاملی از گوش، حلق و بینی انجام شود تا در اثر تشخیص سینوزیت یا پلیپ ملتهب در بینی که در اثر فشار آب ایجاد مشکل می‌کند، آگاه شد و آن‌ درمان شود. بعضی از غواصان ممکن است تغییرات مزمن پوشش سینوسی را تجربه کنند که باعث عدم پاک‌سازی کافی سینوس‌ها می‌شود که در نهایت منجر به سردرد می‌شود. این شرایط معمولا طی یک دوره طولانی و بدون علامت رخ می‌دهد، تا زمانی که مجاری تنفسی در سینوس کاملا با مخاط پر شود.

در خصوص سوال برای آسپرین باید گفت مصرف زیاد آسپرین باعث برخی عوارض جانبی که عبارتند از رقیق شدن خون در بدن، خونریزی داخلی، لخته شدن خون در بدن و تاثیر آن بر روی شنوایی و بروز برخی اختلالات عصبی می‌شود. به همین دلیل تاکید می‌شود افراد در مورد مشکلات فیزیکی و نحوه درمان آن با پزشک مشورت کنند. تا پس از ارزیابی کامل و معالجه سردرهایتان، پزشک اجازه ادامه غواصی را به شما بدهد و شما باید از دلایل وجود سردرد باروترومای سینوسی مزمن یا دیگر مشکلات مطلع شوید.

به یاد داشته باشید غواصی را استاندارد و ایمن تجربه کنید تا بتوانید در سنین بالاتر هم غواصی کنید و از شگفتی‌های زیر آب بهره‌مند شوید. چراکه عدم شناخت و عدم اطلاعات استاندارد غواصی باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. مربیان غواصی مجموعه*جزیره‌ سفید آرامش* از کادری جوان، توانمند و متخصص تشکیل شده و با استاندارد‌های روز در غواصی پیشرو و همگام هستند. تیم ما شبانه روز قادر به پاسخگویی سؤالات شما و مشاوره در امور پروژه‌های غواصی است. 

 

مدرس بین‌المللی کمک‌های اولیه DAN و مدرس بین‌المللی غواصی کودکان CMAS و مدرس بین‌المللی غواصی یک ستاره CMAS در مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1399/08/25   مهدی محمودی و غنچه گل‌بافیان

از اینستاگرام ما