به زبان خیلی ساده

درباره ماسک غواصی بدانیم

درباره ماسک غواصی بدانیم

1400/06/15   وحید موقوفه‌ای

غواصان برای وضوح دید بیشتر نیاز به ماسک غواصی دارند. چون اگر چشم‌هایشان به‌جای هوا با آب برخورد کند، اجسام را واضح نمی‌بینند. حالا ماسک غواصی به ما این کمک را می‌کند تا یک لایه هوا میان چشم‌های ما و آب قرار گیرد تا ما اجسام را واضح‌تر ببینیم.


چرا آب دهان زدن به ماسک باعث عدم بخار گرفتگی آن می‌شود؟

همه غواصان می‌دانند که قبل از غواصی باید به ماسک خود تف بزنند یا از اسپری‌های ضد بخار استفاده کنند تا ماسک آن‌ها هنگام غواصی بخار نکند و باعث کاهش دید نشود.

اما علت آن چیست؟

هوا دارای رطوبت است و از ذرات کوچک آب تشکیل شده است. هنگامی‌که یک ماسک بر روی صورت غواص قرار می‌گیرد، مقداری از هوای تنفسی به‌صورت غیر ارادی در بازدم از بینی تخلیه می‌شود و رطوبت آن به داخل ماسک می‌رود. این قطره‌های میکروسکپی به‌دلیل اینکه از درون بدن خارج می‌شوند، گرم‌تر از هوای اطراف هستند و به‌صورت قطره‌های ریز روی شیشه ماسک که سرد‌تر است رفته و قطرات کوچک آب را تشکیل می‌دهند. این حالت در هنگام نوشیدنی گرم یا سرد برای افرادی که دارای عینک هستند نیز به وفور اتفاق می‌افتد.

قطرات میکروسکپی آب به دلیل توانایی شیمیایی مولکول‌های آب (کشش سطحی) در حلقه‌های کوچک به یکدیگر محکم چسبیده و با متراکم شدن، مه را تشکیل می‌دهند. این مه به روی شیشه ماسک قرار گرفته و باعث تاری دید می‌شود. تف و یا اسپری ضد بخار باعث می‌شود که این ذرات ریز به یکدیگر بیشتر بچسبند و حلقه بزرگتری ایجاد کنند و در یک‌جا جمع شوند.
هنگامی که به یک ماسک تف زده می‌شود گسترش قطرات ریز آب به دلیل کشش سطحی زیاد کاهش می‌یابد و باعث تشکیل قطره‌های بزرگتر و قابل دید می‌شود. (مانند قطرات باران درون ماسک) و این قطرات روی شیشه ماسک باقی نمی‌مانند و به پایین سقوط می‌کند. البته با کمی توجه در هنگام غواصی خواهید دید مقدار بسیار کمی آب در پایین ماسک جمع شده لست.

چرا در غواصی از عینک شنا بجای ماسک استفاده نمی‌شود؟

همه‌ی غواصان می‌دانند که طبق قانون بویل رابطه فشار با حجم گاز نسبت عکس دارد (در دمای ثابت). حال آنکه می‌دانیم وقتی یک غواص به عمق آب می‌رود فشار محیط بیشتر شده و حجم گازهای آن محیط کمتر می‌شود. داخل ماسک و یا عینک شنا نیز هوا وجود دارد. این هوا بین چشم‌های غواص و اشیا قرار می‌گیرد تا غواص بتوانند اجسام را با وضوح بیشتری در آب ببیند. وقتی غواص به عمق آب می‌رود حجم هوای داخل ماسک کم می‌شود حجم هوای کم شده باعث مکش شدید پوست و چشم‌ها می‌شود. مانند زمانی که بادکش انجام می‌دهیم. افرادی که زیرابی در استخر‌های عمیق می‌روند این موضوع را کاملا احساس می‌کنند چون درد شدیدی در کره چشم آن‌ها احساس می‌شود.
ماسک غواصی طوری طراحی شده است که غواص بتواند در زیر آب این اختلاف فشاری که باعث کم شدن حجم هوای داخل ماسک می‌شود را متعادل سازد و عمل همفشاری صورت گیرد. ماسک غواصی چون جای بینی دارد و بینی فرد را کاملا پوشش می‌دهد، غواص می‌تواند از طریق بازدم خود داخل ماسک حجمی هوا وارد ماسک خود نماید و این حجم هوای اضافه به او کمک می‌کند تا فشار از روی چشم‌هایش برداشته شود. عینک شنا این قابلیت را ندارد بنابراین در غواصی نمی‌توان از عینک شنا استفاده کرد.
غواص حدودا هر سه متری که به عمق آب می‌رود یک بار باید از طریق بینی در ماسک خود بدمد تا دچار  این مشکل نشود.
یک غواص می‌تواند از طریق مکشی که روی پوست و چشم‌هایش اتفاق می‌افتد متوجه شود که همفشاری در ماسکش صورت نگرفته است و همچنین همیار او می تواند متوجه  دفرم شدن ماسک(مچاله شدن ماسک) روی صورتش شود و یا از نگاه کردن به چشم‌های همیارش که کوچک شده است می‌تواند متوجه شود و با علامت به او اشاره کند که عمل همفشاری را انجام دهد و فشار داخل ماسک خود را متعادل سازد. اما اگر این اتفاق از طریق بازدم انجام نشد فرد باید ماسک خود را از روی صورت جابجا کند تا مقداری آب داخل آن شود و بعد با آرامش آب داخل ماسک خود را خارج نماید تا فشار داخل ماسک متعادل شود.
اثر مکشی که روی صورت و چشم‌های غواص ایجاد می‌شود، موجب ناخوشایندی در غواص و ایجاد یک حلقه در اطراف چشم‌های وی می‌شود که برای ساعت‌ها پابرجا باقی می‌مانده و ایجاد خونریزی‌های کوچک در ناحیه صورت می‎نماید و یا با پارگی مویرگ‌ها ایجاد خونریزی در زیر صلبیه چشم می‌کند.

به یاد داشته باشید غواصی را استاندارد و ایمن تجربه کنید تا بتوانید در سنین بالاتر هم غواصی کنید و از شگفتی‌های زیر آب بهره‌مند شوید. چراکه عدم شناخت و عدم اطلاعات استاندارد غواصی باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. مربیان غواصی مجموعه*جزیره‌ سفید آرامش* از کادری جوان، توانمند و متخصص تشکیل شده و با استاندارد‌های روز در غواصی پیشرو و همگام هستند. تیم ما شبانه روز قادر به پاسخگویی سؤالات شما و مشاوره در امور پروژه‌های غواصی است. 

وحید موقوفه‌ای

کارشناس تولید محتوای مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1400/06/15   وحید موقوفه‌ای

از اینستاگرام ما