درباره فین غواصی بدانیم

درباره فین غواصی بدانیم

1400/06/20   غزال لجه

در مورد فین غواصی یا کفش‌های غواصی چه می‌دانید؟ چگونه باید یک فین راحت بخرم؟


فین‌ها دارای اشکال و اندازه‌های متفاوتی هستند که از کفش و تیغه ساخته شده‌اند. گاها تفاوت سایز و شکل، کابرد آن‌ها را نیز تغییر می‌دهد. چه یک غواص مبتدی باشید و چه ‌غواص حرفه ‌ای، مهم هست که بدانید چه نوع طراحی فین برای انواع غواصی مناسب است. در ادامه می‌پردازیم به تفاوت‌های فین غواصی سطحی (snorkeling fins)، فین غواصی ورزشی (scuba fins) و فین غواصی آزاد (freediving fins) تا شما عزیزان به راحتی بتوانید فین مورد نطر خود را انتخاب کنید.


فین‌های اسنورکلینگ


غواصی سطحی یک فعالیت بسیار پر طرفدار است. این ورزش در آب‌های کم عمق و بدون نیاز به تجهیزات تخصصی (از جمله تانک هوا) و تجربه زیاد، انجام می‌شود.
باله‌ی فین غواصی سطحی ساده و سر راست (بدون برآمدگی) طراحی شده؛ به طوری که می‌توان قبل از ورود به آب آن را پوشید.
آن‌ها دارای طول‌های متفاوتی هستند. باله‌های مسافرتی کوتاه که ۱۵-۲۰ اینچ و باله‌های بلندتر که ۲۴-۲۶ اینچ هستند و فاقد ویژگی‌هایی هستند که در عمق زیاد به حرکت غواص کمک می‌کنند.
همچنین فین‌ها بصورت بندی (پاشنه باز) و فین کفشی (پاشنه بسته) می‌باشند.

ویژگی‌های یک فین خوب چیست؟

  1. تیغه کوتاه و نرم
  2. دارای چند سایز متوالی که بتوان آن را با کفش هم پوشید
  3. باله قابل تنظیم برای استفاده در استخر یا ساحل
  4. بند محکم حلقه‌ی برای کشیدن و برگرداندن بند فین

چرا این ویژگی ها مهم هستند؟

به چند دلیل، که مهم‌ترین آن عملکرد این باله‌ها در آب است. باله کوتاه‌تر به غواص اجازه داده تا حرکات کوچک و انعطاف پذیر زیر آب داشته باشد.
احتمال ضربه زدن به صخره‌ها، با پره‌های کوچک کمتر است و به راحتی می‌توان از فضاهای تنگ عبور کرد. مزیت دیگر طول کوتاه‌تر، سهولت حرکت غواص در خروج از قایق یا پیاده روی در ساحل است.


فین‌های غواصی اسکوبا


باله‌های غواصی استاندارد ترین باله‌های موجود در بازار هستند. باله‌های فین غواصی، از ۲۵ اینچ که پایان باله‌های فین اسنورکلینگ هست، شروع می‌شوند و تا ۳۰ اینچ می‌رسند. این فین‌ها نیز مانند فین‌های اسنورکلینگ، دو نوع بندی و کفشی دارند.

ویژگی ‌های یک فین غواصی خوب چیست؟

  1. تیغه‌های برجسته جهت بهبود عملکرد
  2. باله‌های انعطاف پذیر
  3. اندازه مناسب
  4. برند خوب

اگر باله‌ها مناسب نبوده و یا زیادی شل باشند، می‌توانند به مچ پای شما آسیب بزنند. باله‌های بسیار بلند ماهیچه‌های پای شما را خسته کرده و یا موجب گرفتگی می‌شود. بر خلاف تصور اکثریت، باله سفت باعث حرکت سریع‌تر نمی‌شود. بلکه باله‌های انعطاف پذیر، با انرژی و حرکت کمتر، سرعت بیشتری به ما می‌دهد.

 


فین‌های غواصی آزاد


غواصی آزاد، در ورزش‌های آبی رایج نیست. بدلیل استفاده نکردن از تجهیزات تنفسی، غواص آزاد نیازمند باله‌های با کیفیت است تا بتواند سریع و قدرتمند در آب حرکت کنم.
طول فین‌های غواصی آزاد، از ۳۰ اینچ بیش تر است.

ما در بالا بصورت تخصصی در مورد انواع فین‌ها صحبت کردیم. اما آیا می‌توان از یک نوع فین، بیشتر از یک فعالیت استفاده کرد؟
بله

قطعا شما با فین‌های ‌اسنورکلینگ، نسبت به فین غواصی اسکوبا و غواصی آزاد، راحت‌تر خواهید بود. اما مردم به مدت طولانی از فین غواصی برای اسنورکلینگ استفاده می‌کردند.

با تجربه بیشتر، بهترین نوع و طراحی فین را می‌توانید تشخیص دهید و انتخاب فین مناسب، زمان و روند غواصی شما را بهبود می‌بخشید.

به یاد داشته باشید غواصی را استاندارد و ایمن تجربه کنید تا بتوانید در سنین بالاتر هم غواصی کنید و از شگفتی‌های زیر آب بهره‌مند شوید. چراکه عدم شناخت و عدم اطلاعات استاندارد غواصی باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. مربیان غواصی مجموعه*جزیره‌ سفید آرامش* از کادری جوان، توانمند و متخصص تشکیل شده و با استاندارد‌های روز در غواصی پیشرو و همگام هستند. تیم ما شبانه روز قادر به پاسخگویی سؤالات شما و مشاوره در امور پروژه‌های غواصی است. 

غزال لجه

مشاور و مسئول آموزش مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1400/06/20   غزال لجه

از اینستاگرام ما