اولین دوره 1400

دوره جهت یابی زیر آب

دوره جهت یابی زیر آب

1400/10/26   غزال لجه

 تا به حال یک جسم سنگین را از زیر آب بیرون آورده‌اید؟ آیا در زیر آب اجسام گم شده را پیدا کرده‌اید؟ دوره جهت یابی زیر آب مهم‌ترین دوره تخصصی غواصی است. این دوره می‌تواند به شما کمک کند تا مسیر خود را در زیر آب پیدا کنید.


مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش اولین دوره تخصصی جهت یابی سال را در 30 دی ماه ۱۴۰۰  در جزیره کیش برگزار کرد. دوره جهت‌یابی از اهمیت بالایی در غواصی برخوردار است؛ چراکه اکنون از پیش‌نیازهای دوره آموزش غواصی ۳ ستاره می‌باشد. دلیل اهمیت این دوره این است که به عنوان یک غواصی ۳ ستاره و یا مدرس، باید بتوانید زیر آب مسیر خود را پیدا کنید. بخصوص زمانی که به عنوان لیدر یک گروه هستید بتوانید از یک نقطه حرکت کنید و به همان نقطه برگردید.

جهت‌یابی به طور کلی شامل دو بخش جهت‌یابی طبیعی و جهت‌یابی با قطب‌نما می‌باشد. ابتدا بچه‌ها باید تمرینات با قطب‌نما را روی خشکی انجام دهند تا کار با قطب‌نما را یاد بگیرند و برای تشخیص مسیر مسلط شوند و برای هر مسیر زاویه‌ها را بدانند.


۳۰ ام دی ماه ورود بچه‌ها به جزیره بود که دوره شامل دو گروه خانم‌ها، با مدرسی غنچه گل‌بافیان و آقایان، با مدرسی بابک خورسند بود. در این دوره تعداد 12 نفر شرکت کردند که 7 نفر خانم و 5 نفر آقا در دوره حضور داشتند. در روز اول بعد از معارفه و تکمیل مدارک توضیح مختصری از دوره داده شد، روز دوم کلاس تئوری جهت‌یابی بصورت تک جلسه 8 ساعته، برگزار شد و پس از آن بچه‌ها برای جهت‌یابی با قطب‌نما روی خشکی در فضای کلوپ به تمرین پرداختند. مسیرهایی که هر نفر باید تمرین می‌کرد، خط مستقیم، مربع، مثلث، مربع بزرگ‌شونده و مثلث بزرگ شونده بود.

روز بعد، سوم بهمن ماه، ابتدا غواصی در عمق کم با بویه گزاری و مشخص کردن مسیرها انجام شد تا بچه‌ها تمرینات مسیر‌های مختلف را که روز قبل با قطب‌نما در خشکی انجام دادند، در آب انجام دهند. بدون محدودیت زمانی هر نفر تمام تمرینات را چندین بار انجام داد که کاملا تسلط یابد.

بعد از غواصی همگی برای استراحت و ناهار رفتند تا برای دایو بعدی و جهت‌یابی طبیعی حاضر شوند. برای جهت‌یابی طبیعی زیر آب و پیدا کردن قایق توسط عوامل طبیعی بود که باید از ذهن خود و علائم و نشانه‌هایی مثل نور خورشید، جریان، تعداد پا زدن و... استفاده می‌کردند. بچه‌ها دوگروه شدند و هر نفر حداقل یک‌بار باید تیم را رهبری می‌کرد و به سمت قایق برمی‌گرداند. همچنین مدرس هم زیر آب مدام از بچه‌ها مسیر و نقطه قایق را می‌پرسیدکه قایق کدام سمت است ‌ همگی باید هوشیار می‌بودند.

در روز آخر، قطب‌نما خوانی باید در قسمت عمیق انجام می‌شد. هر نفر ۲ بار زیر آب در جهات مختلف باید تیم را در مسیر مستقیم رهبری می‌کرد و به نقطه طناب لنگر برمی‌گرداند. که همگی با موفقیت توانستند مسیر را به درستی برگردند. فقط مدرسین چند نفر از بچه‌ها را برای دایو چهارم نیز بردند تا بیشتر تمرین کنند و از یادگیریشان اطمینان حاصل کنند.

در پایان دوره نیز مثل همیشه، دورهمی کنار ساحل و عکس دسته جمعی، صورت گرفت و دوره را به ثبت خاطرات خوبی به پایان رساندیم.

 

غزال لجه

مشاور و مسئول آموزش مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1400/10/26   غزال لجه

از اینستاگرام ما