روش‌های جلوگیری از باروترومای گوش

روش‌های جلوگیری از باروترومای گوش

1401/08/25   غزال لجه

تا به حال دچار باروترومای گوش یا سینوس شده‌اید؟ چه علامت‌هایی داشتید؟ چه درمانی انجام دادید؟ این وبلاگ را تا انتها بخوانید تا به جواب تمام این سوالات برسید.


علائم باروتروما گوش و سینوس‌ها

 1. وجود ناراحتی خفیف تا درد شدید در سینوس‌ها یا گوش
 2. صدای زنگ یا غرش در گوش
 3. خفه شنوایی، کم شنوایی جزئی یا کامل
 4. حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه (به ویژه پس از تجربه گوش درد)
 5. خونی که از بینی می‌آید یا در خلط وجود دارد (حتی اگر با علائم دیگر همراه نباشد)
 6. احساس درد در بالای چشم، در استخوان گونه یا در دندان‌های بالایی و یا در عمق جمجمه   

غواصانی که این علائم را دارند عموما باید دیگر آن روز غواصی نکنند، و البته بسته به علائم و میزان آسیب، ممکن است تا هفته‌ها نتوانند غواصی کنند، زیرا ادامه غواصی ممکن است منجر به آسیب شدیدتر شود.

 

درمان 


اگر در حین یا بعد از غواصی علائمی را تجربه کردید، با یک پزشک (ترجیحاً متخصص گوش، حلق و بینی) مشورت کنید تا میزان آسیب را مشخص کند. ممکن است شرایط قابل درمان باشد. پزشک می‌تواند درمان و داروی موثر و درستی را تعیین کند. اگر دارو تجویز شده است، با پزشک غواص خود نیز مشورت کنید که آیا با غواصی ایمن تداخل دارد یا خیر. مراقبت و درمان مناسب زیر نظر پزشک می‌تواند زمان بهبودی علائم باروتروما را کاهش دهد و به شما امکان می دهد زودتر به غواصی بازگردید.


جلوگیری


چگونه از باروترومای گوش و سینوس جلوگیری کنیم؟

 1. مطمئن شوید که هنگام اکولایز صدای "پاپ" یا "کلیک" را در هر دو گوش می‌شنوید (گوشتان باز است). این بدان معنی است که شیپور استاش باز است.
 2. به آهستگی پایین بیایید و در صورت نیاز گردن خود را دراز کنید (به سمت بالا نگاه کنید) زیرا این کار باعث باز شدن شیپور استاش می‌شود.
 3. اوایل و اغلب (هر 0.3-0.5 متر، به خصوص در ابتدای غواصی) برابر کنید تا زمانی که به عمیق‌ترین نقطه برسید. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، ممکن است برای اکولایز بیش از حد صبر کرده باشید.
 4. اگر در هنگام فرود نمی‌توانید اکولایز کنید یا درد و ناراحتی را تجربه می‌کنید، کمی بالا بروید تا ناراحتی برطرف شود و دوباره سعی کنید آن را برطرف کنید. به زور اکولایز نکنید یا سعی نکنید پایین بیایید مگر اینکه گوش‌ها و سینوس‌های شما یکسان شده باشند.
 5. با سرماخوردگی غواصی نکنید.
 6. از گوشگیرهای بدون تهویه یا کلاهی که خیلی سفت است استفاده نکنید زیرا اجازه نمی‌دهد آب / هوا وارد گوش خارجی شود.
 7. اگر در هنگام صعود احساس درد و ناراحتی کردید، باید کمی توقف کنید یا پایین بیایید (یا گوش آسیب‌دیده را به سمت پایین بگیرید) و از یکی از تکنیک‌های اکولایز برای باز کردن شیپور استاش استفاده کنید. تا حد امکان به آرامی صعود کنید اگر هنوز نمی‌توانید اکولایز کنید، باید درد را تحمل کنید تا به سطح برسید.

اگر در طول غواصی قبلی نتوانستید متعادل‌سازی کنید، تا زمانی که مشکل حل نشود، نباید مجدد غواصی کنید. ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل از قبل وجود داشته باشد، که اغلب ناشی از عفونت یا آلرژی است. غشای مخاطی، مایع را حفظ می‌کند و متورم می‌شود و مسیرهای سینوس‌ها و شیپورهای استاش را باریک می‌کند. این نه تنها متعادلسازی را دشوار می‌کند، بلکه ممکن است به طور کلی از آن جلوگیری کند. برخی از غواصان از اسپری‌های بینی یا داروهای خوراکی برای کوچک کردن موقت غشاهای مخاطی متورم و برای کمک به متعادلسازی سینوس و گوش میانی استفاده می‌کنند. با این حال، اثرات این داروها می‌توانند در عمق از بین بروند و احتمالاً منجر به عوارضی در هنگام صعود شوند.

 

مروری بر تکنیک‌های یکسان سازی به صورت خلاصه


اگرچه مشکلات گوش ممکن است ناشی از سرماخوردگی باشد، اما ممکن است غواص از تکنیک اکولایز صحیح استفاده نکند.
غواصان باید از مانور اکولایز که بهترین کار را برای آن‌ها دارد بدانند، تمرین کنند و استفاده کنند.

والسالوا: بینی را بگیرید و با گلوی بسته نفس بکشید.


توینبی: قورت دادن با دهان و بینی بسته (مناسب برای صعود)

فرنزل: والسالوا در حالی که عضلات گلو را منقبض می کند.

لوری: والسالوا + تویینبی: بینی را نگه داشته، به آرامی سعی میکند هوا را در حین بلعیدن از بینی خارج کند.

ادموندز: فک به جلو به همراه والسالوا/فرنزل

متفرقه: بلع، تکان دادن فک‌ها (مناسب برای صعود)

یکسان سازی با افزایش گرادیان فشار بین گوش میانی و محیط دشوارتر می‌شود. اکولایز کردن ملایم و مکرر مؤثرتر است و احتمال آسیب کمتری نسبت به اکولایز اجباری ایجاد می‌کند، به خصوص پس از بروز درد. برای بسیاری از غواصان ترکیبی از تکنیک‌ها بهترین عملکرد را دارد. از آنجایی که مسیر سینوس‌ها به طور معمول باز است، یکسان سازی سینوس معمولاً نیازی به مانور خاصی ندارد.

 

دلایل احتمالی مشکلات در متعادل‌سازی (اکولایز)


۱.سرماخوردگی یا گرفتگی
۲.سابقه عفونت گوش یا حتی یک عفونت شدید
۳.سابقه انحراف تیغه‌بینی یا شکستگی بینی که مانع از پاک شدن یک گوش می‌شود.
۴.آلرژی، که ممکن است باعث تورم غشاهای مخاطی شود یا باعث پولیپ بینی شود که می‌تواند به طور جزئی یا کامل راه هوایی سینوسی را ببندد.
یک غواص با سابقه بیماری ممکن است نیاز به ارجاع به پزشک گوش، حلق و بینی (ENT) یا متخصص آلرژی داشته باشد.

 

غزال لجه

مشاور و مسئول آموزش مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1401/08/25   غزال لجه

از اینستاگرام ما