Technical Diving

غواصی تکنیکال چیست؟ {از غواصی غار تا عمق‌های زیاد}

غواصی تکنیکال چیست؟ {از غواصی غار تا عمق‌های زیاد}

1402/06/21   غزال لجه

غواصی تکنیکال چیست؟

غواصی تکنیکال (Technical Diving) به شما اجازه می‌دهد تا فراتر از محدودیت‌های غواصی تفریحی و اسکوبا بروید. در غواصی تکنیکال می‌توانید برنامه‌ریزی کنید تا در عمق‌های کم، مدت زمان بیشتری بمانید یا در اعماق بیشتر و مکان‌های خاصی غواصی کنید. در غواصی تکنیکال شما می‌توانید دانش و مهارت خود را بیشتر کنید و در مکان‌هایی غواصی کنید که افراد کمی می‌توانند آن را ببینند.

با ورود به دنیای غواصی تکنیکال شما می‌توانید:

عمق بیشتر - شما می‌توانید در عمق‌های بیشتر از 40 متر غواصی کنید.

محیط غواصی جدید - شما می‌توانید در غارها، کشتی‌های غرق شده و محیط‌های خاص غواصی کنید.

مهارت بیشتر - شما می‌تواید از مخلوط‌های گازی مخصوص و روش‌های برداشت فشار استفاده کنید.

تجهیزات تخصصی - شما می‌توانید از تجهیزاتی مانند تنفس مجدد مدار بسته یا نیمه‌بسته استفاده کنید.


تجهیزات غواصی تکنیکال

با توجه به آن که غواصی تکنیکال زمان غواصی و یا عمق بیشتر است، در نتیجه غواص تکنیکال به گاز بیشتری نیاز دارد. غواص تکنیکال همیشه هنگام صعود، به یک یا چند ایستگاه برداشت فشار اجباری نیاز دارد که این موجب می‌شود غواص حداقل یک بار به تغییر گاز تنفسی خود، نیاز پیدا کند. اگر غواص بیش از یک گاز تنفسی با خود ببرد، نیاز به حداقل یک سیلندر اضافی با رگلاتور و دیمند دارد.

یک سیلندر کافی نیست! این دو دلیل دارد. اول، چون میزان گاز آن کافی نمی‌باشد. دوم، در صورت ایجاد نقص یا خرابی، دیگر قابل استفاده نمی‌باشد. در نتیجه غواصان تکنیکال از سیلندرهای دوقلو (Twinsets / Doubles) و سیلندرهای پهلو (Sidemount) استفاده می‌کنند.

غواصان تکنیکال فقط تانک‌ها و رگلاتورهای رزرو (پشتیبان) ندارند، بلکه ماسک غواصی، کامپیوترهای غواصی، عمق سنج، SMB و کیسه‌های بالابر (Lift Bags) و... را نیز همراه خود دارند.

 

برنامه ریزی غواصی تکنیکال

متفاوت از غواصی اسکوبا! مهم‌ترین تفاوتی که غواصی اسپرت و غواصی تکنیکال دارد، نوع برنامه ریزی هر غواصی است.  در تکنیکال، غواص آموزش می‌بیند که میزان هوا یا گاز مورد نیاز خود را برای هر غواصی محاسبه کند. علاوه‌بر این موضوع، باید نوع گاز، تجهیزات مورد نیاز با توجه به محل غواصی و دیگر موارد را در نظر بگیرند. برای همین برنامه ریزی غواصی تکنیکال کمی بیشتر زمان می‌برد.

برخی نرم افزارها وجود دارد که غواصان برای برنامه ریزی غواصی خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این نرم افزارها، میزان گاز، سرعت فرود و صعود، مقدار گاز مورد نیاز در مواقع اضطراری و عمق سوئیچ گاز را در نظر می‌گیرند.

 

مهارت‌های تخصصی غواصی تکنیکال

به عنوان یک غواص تکنیکال، مهارت‌های تخصصی مانند توانایی مدیریت چندین گاز مختلف را آموزش می‌بینید. مانند دوره‌های غواصی ورزشی (تفریحی و اسکوبا)، دوره‌های آموزشی غواصی تکنیکال نیز شامل ترکیبی از مهارت‌ها است. مانند تعویض گاز، مهارت تریم، کنترل شناوری و دیگر مهارت‌های اضطراری مانند بستن سیلندر، تعویض ماسک و...

غواصی تکنیکال نیاز به تسلط و توانایی انجام مهارت‌ها را بصورت سریع و اصولی دارد. عدم تسلط و آموزش اشتباه شما می‌تواند زندگیتان را به خطر بی‌اندازد. بخصوص این آسیب می‌تواند در محیط‌های سربسته از جمله غار، جدی‌تر باشد.

در نتیجه باید به بهترین و اصولی‌ترین شکل ممکن آموزش ببینید و مستمر تمرین کنید. ممکن است غواص تکنیکالی را ببینید که با ست توئین یا چند تانک به عمق 20 متری برود. تمرین همیشه لازم است.

 

دوره‌های غواصی تکنیکال

 

 

غواصی تکنیکال مناسب چه کسانی است؟

  • غواصان اسکوبا دو ستاره به بالا
  • علافه‌مندان غواصی در غار
  • علاقه‌مندان غواصی در عمق‌های بالای 40 متر
  • علاقه‌مندان غواصی با مخلوط‌های گازی مختلف از جمله گاز نایتروکس

 

بیشتر بخوانید: غواصی استخری چیست؟ {صفر تا صد آموزش غواصی استخری}

ادامه دارد...

غزال لجه

مسئول سئو مدرسه غواصی جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1402/06/21   غزال لجه

از اینستاگرام ما