8 تا از سریع‌ترین حیوانات دریایی

8 حیوان سریع دریا

8 حیوان سریع دریا

6 رای شما هم امتیاز بدهید!
1403/03/21   متین سعیدی

شما هنگامی که در ذهن خود فکر می‌کنید که سریع‌ترین حیوانات در دنیا چه حیواناتی هستند، ذهن شما در خشکی به سمت حیواناتی چون یوزپلنگ یا پرندگانی چون شاهین و قرقی می‌رود نه به سمت حیوانات دریایی. اما موجوداتی در دریا هستند که حیوانات خشکی به گرد پای آن‌ها هم در سرعت نمی‌رسند. تعدادی از پستانداران دریایی و ماهی‌ها برای شکار یا فرار از شکارچی از سرعت بسیار زیادی برخوردار هستند. ولی اگر شما از افراد خوش شانس باشید در غواصی یکی از این حیوانات را می‌بینید. البته که در کسری از ثانیه دیدن آن‌ها را از دست می‌دهید و آن‌ها از جلوی چشم شما دور می‌شوند.

 

1. میگوی مانتیس (Mantis)

این میگو با سرعت بسیار زیادی حمله می‌کند. این میگو با ساعد خود به طعمه ضربه وارد می‌کند. با استفاده از نیزه انتهای ساعد خود ضربه محکمی به حیوانات سخت پوست و نرم‌تنان مانند ماهی وارد می‌کند.

که سرعت این حمله بین 4 تا 8 میلی ثانیه است و این سریعترین حرکت ثبت شده در قلمرو حیوانات است.

 

2. بادبان ماهی (Sail fish)

با سرعت 68 مایل در ساعت بادبان ماهی می‌بایست در صدر سریع‌ترین ماهی‌ها قرار بگیرد. بادبان ماهی، ماهی گوشت‌خواری است که بین 120 تا 220 پوند وزن دارد. عمر این ماهی می‌تواند تا 4 سال باشد و طول آن هم تا 11 فوت می‌رسد.

بادبان‌ماهی دو نوع دارد و در اقیانوس اطلس و اقیانوس هند زندگی می‌کند. این ماهی صلح‌جو است. شکل ظاهری و رنگ روی بدن‌شان آبی و خاکستری و زیر شکم این ماهی سفید است. آن‌ها دارای باله بسیار بلندی در پشت هستند که این ماهی بخاطر همین ویژگی بادبان‌ماهی نامیده شده است.

 

3. شمشیر ماهی (Sword fish).

سرعت شمشیر ماهی 60 مایل در ساعت می‌باشد، که جایگاه خاصی در بین سریع‌ترین حیوانات دریای دارد. طول بدن آن‌ها بطور متوسط تا 10 فوت می‌رسد، در صورتی که بزرگترین گونه این ماهی تا 14 فوت هم ثبت شده است. این ماهی از دماغ شمشیری برای بریدن طعمه خود استفاده می‌کند. و آن‌ها می‌توانند در برابر شکارچیان خود از جمله کوسه از دماغ خود استفاده کنند، شمشیر ماهی اغلب در سطح آب دیده می‌شود و در حال پریدن به هوا است.

 

4. مارلین (Marlin fish)

سرعت این ماهی 68 مایل در ساعت می‌باشد. این ماهی قطعا یکی از سریعترین ماهی‌ها در دنیا می‌باشد. از نظر ظاهری باله‌هایی مانند بادبان‌ماهی و دماغی مانند شمشیر ماهی دارند، اما بستگی به گونه و نوع آن‌ها دارد. طول آن‌ها 16 فوت و وزن آن‌ها 1810 پوند می‌رسد.

در مناطق گرمسیری ماهی مارلین به ماهی ورزشی مشهور و محبوب است. اما بدلیل صید بی رویه این ماهی که در اقیانوس اطلس به نام ماهی مالین آبی یا سفید هستند در حال انقراض می‌باشند.

 

5. واهو (Wahoo fish)

این گونه ماهی می‌تواند تا سرعت 60 مایل بر ساعت شنا کند و طول آن‌ بین 5 تا 8 فوت است و در مناطق استوایی و گرمسیری است. 

شکل ظاهری این ماهی اژدری مانند است و به دو رنگ آبی و نقره‌ای تقسیم می‌شود. این ماهی‌ها بسیار زیبا می‌باشند. اگر چه تعداد زیادی از این‌گونه ماهی صید می‌شود ولی به دلیل تولید مثل بالایی که دارند از خطر انقراض بدور هستند.

 

6.ماهی تن (Tuna fish)

این ماهی از نظر ظاهری به دو شکل باله‌آبی و باله‌زرد می‌باشد، که باله‌آبی در اقیانوس اطلس زندگی می‌کند. سرعت این ماهی بین 43 تا 46 مایل بر ساعت می‌باشد. ماهی تن باله آبی در اقیانوس اطلس و سر تا سر دریای مدیترانه یافت می‌شود و تا طول 10 فوت رشد می‌کند.

اما ماهی باله‌زرد در آب‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در سرتاسر جهان یافت می‌شود و تا 7 فوت رشد می‌کند. ماهی تن باله‌آبی، باله‌هایی به رنگ آبی تیره دارد و در پایین باله خاکستری می‌شود. بدنه آن‌ها به رنگ طلایی است که دم زرد کم‌رنگ دارند. ماهی باله‌زرد دارای باله‌زرد روشن می‌باشد و بدن آبی رنگ و شکم آن‌ها به رنگ نقره‌ای می‌باشد.

 

7.اورکا یا نهنگ‌قاتل (orca. killer whal)

اورکا یا نهنگ‌قاتل یک پستان‌دار‌ دریایی است که سرعت آن بالغ‌بر54 مایل بر ساعت می‌باشد. نهنگ‌قاتل در طول روز می‌تواند 99 مایل، برای تهیه غذا و معاشرت طی کند. برای همین است که آن‌ها به اسارت تعلق ندارند و آزاد زندگی می‌کنند. بر عکس نامشان نهنگ‌های قاتل بزرگترین گونه دلفین‌ها هستند و نام آن‌ها از ملوانانی گرفته شده است که شاهد شکار این نهنگ‌ها بوده‌اند. در این پستان‌داران طول نر‌ها به حدود 33 فوت می‌رسد و آن‌ها را می‌توان به‌راحتی از رنگ سیاه و سفیدشان تشخیص داد.

 

8. باراکودا (Barra cuda)

این ماهی با نام مستعار گرگ‌دریا می‌تواند با سرعت 27 مایل در ساعت حرکت کند، تا به طعمه خود برسد. این ماهی در سن بالا به تنهایی زندگی و شکار می‌کنند، در صورتی که جوان‌ترها گروهی زندگی می‌کنند. آن‌ها شباهت زیادی به مار دارند بدلیل دندان‌های تیز و ظاهر ترسناکی که دارند. رنگ آن‌ها به نوع باراکودا بستگی دارد که غالبا تیره رنگ هستند خاکستری، سفید، سبز‌ تیره و آبی با سایه‌های نقره‌ای و زیر شکم آن‌ها سفید است. محل زندگی آن‌ها در آب‌های گرمسیری اقیانوس اطلس، دریای سرخ، دریای کارائیب و اقیانوس آرام می‌باشد.

این هشت حیوان سریع دریایی که برای شما معرفی کردیم شناسایی شده‌اند اما شاید هنوز در اعماق اقیانوس‌ها حیوانات ناشناخته‌ای باشند که ما هنوز آن‌ها را شناسایی نکرده‌ایم.

 

بیشتر بخوانید: حقایقی در مورد لاکپشت‌ها که نمی‌دانید

متین سعیدی

کارشناس ثبت‌نام جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1403/03/21   متین سعیدی

بحث و تبادل نظر
بهنام
1403/03/22 10:37
باراکودا چقدر ترسناکه
پاسخ...
متین سعیدی
1403/03/22 15:22
درود، خیلی ترسناکه دقیقا.
فرید
1403/03/22 10:35
اینها سریعترین حیوانات دنیا هستند؟
پاسخ...
متین سعیدی
1403/03/22 15:20
درود، این‌ها سریع‌ترین حیوانات دریایی هستند.
روژینا
1403/03/21 14:53
بی نظی بود وبلاگ و عکسها
پاسخ...
متین سعیدی
1403/03/21 14:56
درود، ممنون از شما بله واقعا عکس‌ها زیبا بود.
پدرام
1403/03/21 14:53
خیلی جالب بود ممنون از شما
پاسخ...
متین سعیدی
1403/03/21 14:55
درود، ممنون از نگاه شما.
روزا
1403/03/21 14:52
خیلی خوشکل هستن این موجودات دریا
پاسخ...
متین سعیدی
1403/03/21 14:54
درود، بله واقعا بی‌نظیر هستن.
نظرات تعداد کاراکترهای باقی مانده: 300
رد کردن