آموزش شنای قورباغه به همراه راهنمای تصویری

آموزش شنای قورباغه به همراه راهنمای تصویری

1402/02/24

شنای قورباغه قدیمی‌ترین سبک شنای بشر است. این سبک شنا از نظر تسلط می‌تواند دشوار باشد، اما زمانی که فرد بتواند آن را هماهنگ کند و حرکاتش را به درستی انجام دهد، به یکی از لذت‌بخش‌ترین ورزش‌ها تبدیل می‌شود. تکنیک شنای قورباغه با نفس‌گیری زیاد، لگد زدن به پاها در طرفین و سپس بسته شدن انجام می‌شود. آموزش شنای قورباغه چهار مرحله دارد که ابتدا باید آنها را بیاموزید تا به درستی در این شنا تسلط پیدا کنید، در این راهنما نحوه یادگیری شنای قورباغه را مرور خواهیم کرد.  اگر علاقه‌مند به شنا و آموزش غواصی یا مطالعه بیشتر هستید با ما همراه باشید.

 

فواید شنا

فواید شنا فقط به عضلات محدود نمی‌شود، بلکه بر روح شناگر نیز تأثیر می‌گذارد و آرامش را همراه با راحتی عضلات فراهم می‌کند. شنا علاوه بر القای احساس آرامش، بیش از سایر ورزش‌ها به کالری‌سوزی کمک می‌کند. این یک ورزش منحصر به فرد است که همراه با لذت، فواید ذهنی و عضلانی را نیز به همراه دارد.

 

شنای قورباغه

شنای قورباغه به سرعت فوق‌العاده‌اش در شنا معروف است، در این شنا شناگر همان حالتی را می‌گیرد که قورباغه هنگام شنا می‌گیرد و اندام خود را مشابه حرکت قورباغه در آب حرکت می هد. شنای قورباغه کندترین شناگر رقابتی است، اما بیشترین مصرف انرژی را نیز دارد. علاوه بر این، تنفس در آب و مبارزه با فشار آب روی قفسه سینه به طور قابل توجهی عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد. با این حال، با توجه به زمان لازم بین دست‌ها و پاها، این تکنیک یکی از سخت‌ترین و کندترین انواع شنا است.

 

تاریخچه شنای قورباغه

ورزش شنای قورباغه اولین نوع شنا در تاریخ است، زیرا منشأ آن به عصر حجر برمی‌گردد. نقاشی‌هایی از این شنا در یک غار مصر باستان به نام غار شناگران کشف شد که شناگران را در موقعیت‌های مختلف نشان می‌داد، همچنین نقاشی‌های تصویری مشابهی با نقاشی‌های دیوار آشوری و بابلی و قوانین ورزش شنا در آن زمان یافت شده است.

 

بیشتر بخوانید: آسیب‌های رایج غواصی کدامند؟ {+راه حل آنها)

 

مرحله اول در آموزش شنای قورباغه: وضعیت بدن

مرحله اول آموزش شنای قورباغه وضعیت بدن است. بدن شناگر می‌بایست صاف و رو به کف استخر به حالت دراز کشیده باشد تا بدن در سطح آب قرار بگیرد. برای یادگیری این مرحله لازم است مراحل زیر را به طور مداوم تمرین کنید.

 • بهترین تمرین برای تسلط بر وضعیت بدن، فشار دادن و سر خوردن از لبه استخر است.
 • از کنار استخر شروع کنید، هر دو دست خود را پشت سر و پاهای خود را روی دیوار بگذارید و آماده شوید تا از دیوار استخر فاصله بگیرید.
 • نفس عمیق بکشید و صورت خود را زیر آب فرو ببرید، سپس بلافاصله دیوار را رها کنید و دست‌های خود را در جلوی خود دراز کنید.
 • سپس با هر دو پا محکم به دیوار استخر فشار وارد کنید و از دیوار فاصله بگیرید.
 • شما باید به دنبال ایجاد یک شکل ساده از بدن باشید تا بدن شما صاف و رو به کف استخر باشد.
 •  

مرحله دوم در آموزش شنای قورباغه: تکنیک پا

مرحله دوم آموزش شنای قورباغه تکنیک پا است، در این مرحله با صاف کردن پاها، زانوها باید خم شوند تا پاشنه‌ها به سمت عقب کشیده شوند. سپس یک حرکت دایره‌ای با پاها به سمت بیرون انجام شود تا بدن به حالت اولیه برگردد. وقتی زانوها خم شدند، پاها باید زیر سطح آب قرار گیرند، مشروط بر اینکه فاصله بین پاها کوتاه باشد، در این مرحله باید به یک نکته بسیار مهم توجه کنید و آن این است که پاها را در حالت انعطاف‌پذیر برای پشت قرار دهید. اگر پاها صاف باشند، در حین انجام حرکات قورباغه فشار بیشتری دریافت کنید.

 • با یک پا از کنار استخر دور شوید و چانه خود را روی سطح آب نگه دارید.
 • در حالی که پاهایتان را کنار هم نگه داشته‌اید، آنها را بچرخانید و زانوهایتان را به سمت بالا بکشید.
 • کف پاها را به سمت بیرون فشار دهید و از بدن دور کنید، زانوهای خود را تا حد امکان نزدیک نگه دارید.
 • وقتی به حرکت عادت کردید، قدرت و شتاب بیشتری به حرکت اضافه کنید تا انعطاف‌پذیرتر و روان‌تر شود.

 

بیشتر بخوانید: آموزش شنای کرال سینه {به همراه نکات کاربردی}

 

مرحله سوم در آموزش شنای قورباغه: تکنیک دست

مرحله سوم آموزش شنای قورباغه تکنیک دست است، هدف اصلی تکنیک دست در شنای قورباغه اولاً ایجاد مقدار کمی رانش و سپس کمک به لغزش است. این تکنیک سه مرحله دارد که به صورت زیر انجام می‌شود:

 • به آرامی از لبه استخر دور شوید و دست‌های خود را به سمت جلو دراز کنید.
 • در حالی که انگشتان خود را به هم چسبانده‌اید، در آب دایره‌ای کوچک بکشید و در طول حرکت، دستان خود را جلوی خود نگه دارید.
 • اجازه دهید دست‌هایتان درست زیر چانه‌تان بپیچند و آرنج‌هایتان را خم کنید.
 • سپس هر دو دست به سمت جلو کشیده می‌شوند و دوباره به موقعیت شروع باز می‌گردند.
 • اطمینان حاصل کنید که انگشتان خود را در کنار هم نگه دارید و دست‌ها و بازوهای خود را همیشه زیر سطح آب نگه دارید.
 • دست‌ها را از یکدیگر جدا نکنید، بازوها را به سمت جلو دراز کنید تا شکلی صاف در جلو ایجاد کنید.
 •  

مرحله چهارم در آموزش شنای قورباغه: تکنیک تنفس

تنفس در حین شنا یک عمل ریتمیک است که هنگام شنا اتفاق می‌افتد. تکنیک تنفس در آموزش شنای قورباغه با بالا بردن سر و گردن بالای آب در پایان حرکت کشش به منظور تنفس انجام می‌شود.

 • از دیوار استخر فاصله بگیرید، به سمت داخل آب بروید و دست‌های خود را مستقیم به جلو بکشید.
 • به آرامی از دهان خود بازدم کنید و در حین لیز خوردن حباب‌ها را باد کنید.
 • تکنیک دست را با حرکت دادن دست‌ها در حالی که سرتان را بالا آورده‌اید شروع کنید.
 • هنگامی که دهان خود را از سطح آب دور می‌کنید، شروع به دم کرده و نفس جدیدی بکشید.
 • هنگامی که دست‌ها حرکت خود را کامل کردند و شروع به کشش به سمت جلو کردند، به صورت خود اجازه دهید شیرجه بزند و بازدم را دوباره شروع کنید.
 • این حرکت تنفسی را با هر بار بلند کردن دست تکرار کنید.

 

شنای قورباغه تمرین خوبی برای عضلات پا است

در حین آموزش شنای قورباغه متوجه خواهید شد که شنای قورباغه از قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌کند ولی تمرکز آن بیشتر روی عضلات پایین تنه است. پای قوی قورباغه حرکت اصلی این شنا است که بدن شناگر را در آب هل می‌دهد. از آنجایی که پاهای شناگر بیشتر کار هل دادن را انجام می‌دهند، عضلات همسترینگ و داخل ران در این ورزش تحت تأثیر قرار می‌گیرند، از این رو تکنیک شنای قورباغه تمرین خوبی برای این عضلات است.

همان‌طور که زانوهای شما به سمت بالاتنه خم می‌شوند، عضلات همسترینگ و عضلات ران با هم کار می‌کنند تا از حرکت پشتیبانی کنند. هنگامی که پاهای خود را دراز می‌کنید و در پایان ضربه قورباغه به عقب فشار می‌آورید، عضلات سرینی با عضلات چهارگانه ران کار می‌کنند تا بدن شما را به جلو برانند.

 

بیشتر بخوانید: فواید شنا برای بدن چیست؟

 

سخن پایانی

شنا یک فعالیت ورزشی تفریحی محبوب و یک ورزش مؤثر است که بیشتر افراد به دلیل فواید جسمی و روحی فراوان، آن را ترجیح می‌دهند.  تکنیک شنای قورباغه با شنای پروانه و شنای کرال پشت به طور کلی متفاوت است. اگر علاقه‌مند به یادگیری این تکنیک شنا هستید، آموزش شنای قورباغه برای مبتدیان در این راهنما به صورت مرحله به مرحله شرح داده شده است. برای شرکت در دوره های آموزش غواصی بزرگسالان و همچنین دوره غواصی کودکان می‌توانید با کارشناسان ما در جزیره سفید آرامش تماس بگیرید. 

نهال ظاهری

کارشناس سئو جزیره سفید آرامش

انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب‌سایت جزیره سفید آرامش مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

1402/02/24